Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu – retransmisja


 

Oświadczenia.

Poseł Robert Obaz:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 7 września zainaugurowana została działalność Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Powstały kompleks jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, a jego budowa była jedną z kluczowych inwestycji samorządu województwa dolnośląskiego. W ramach tejże inwestycji zbudowano nowoczesny ośrodek biathlonu oraz narciarstwa biegowego, który spełnia wymagania treningowe zawodników sportów zimowych, jak i letnich. Ponadto obiekt spełnia wszystkie normy umożliwiające organizację na jego terenie zawodów o charakterze europejskim i światowym.

Z pewnością mieszkańców powiatu karkonoskiego, jak i województwa dolnośląskiego ucieszy fakt, że w momencie kiedy w obiekcie nie będą odbywały się zawody, Dolnośląskie Centrum Sportu będzie ogólnodostępne dla każdego, kto będzie chciał z niego skorzystać. Warto także podkreślić, że centrum będzie służyło młodym sportowcom uczęszczającym do pobliskich szkół, którzy od najmłodszych lat trenują sporty zimowe. Bez wątpienia wpłynie to pozytywnie na ich rozwój oraz poziom sportowy.

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej było wyczekiwane przez pokolenia. Trasy biegowe i narciarskie w naszym regionie od lat cieszą się popularnością wśród mieszkańców zarówno naszego kraju, jak i państw sąsiadujących. Polana Jakuszycka jest miejscem obleganym przez sportowców oraz turystów niemal przez cały rok. Tym bardziej cieszy fakt powstania tak nowoczesnego obiektu na tym terenie. Warto podkreślić, że na terenie Dolnośląskiego Centrum Sportu znajdują się m.in. basen, multimedialne muzeum sportu i turystyki, centrum odnowy biologicznej, siłownia czy sale gimnastyczne. Wyjątkowym elementem obiektu jest także inkubator sportowy, który stwarza warunki hipoksji, czyli warunki panujące w wysokich górach, co umożliwia przygotowanie do wysokogórskich wypraw. Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej jest także pierwszym w Polsce obiektem mogącym ubiegać się w Międzynarodowej Federacji Biathlonu o licencję, której posiadanie otwiera drogę do organizacji imprez na najwyższym poziomie – zawodów pucharu świata czy mistrzostw świata. Bez wątpienia powstały kompleks będzie się cieszył uznaniem w Europie i na świecie.

Charakterystyka Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej nie budzi wątpliwości co do tego, że jest to obiekt najwyższej klasy. Stanowi wizytówkę dolnośląskiego sportu i jest jednym z najważniejszych obiektów w skali całego kraju. Niestety nie wszystkie szczegóły inwestycji zostały wzięte pod uwagę. Mowa o infrastrukturze drogowej prowadzącej do Dolnośląskiego Centrum Sportu. W dniu dzisiejszym można tam dojechać koleją lub samochodem. Droga krajowa nr 3 prowadząca do Jakuszyc już dzisiaj nie spełnia wymagań kierowców. Na biegnącej przez centrum Szklarskiej Poręby trasie nagminnie powstają zatory, co nie sprzyja ani turystom, ani mieszkańcom, ani też kierowcom zmierzającym do granicy polsko-czeskiej. Ruch samochodowy generuje ogromne korki oraz trudności z poruszaniem się czy parkowaniem. (Dzwonek) Można spodziewać się, że otwarcie Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej negatywnie wpłynie na sytuację drogową w regionie. Powiat karkonoski, ze wskazaniem na Jelenią Górę oraz Jakuszyce, potrzebuje dojazdowej drogi ekspresowej, dzięki której podróż między Wrocławiem, Bolkowem a Jelenią Górą czy Jakuszycami będzie bezpieczna i szybka. Wzmożony ruch samochodowy, który wraz z inauguracją działalności Dolnośląskiego Centrum Sportu będzie rósł, nie może paraliżować miejscowości leżących w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wobec tego apeluję, o jak najszybsze rozpoczęcie prac przy budowie drogi ekspresowej oraz obwodnicy Szklarskiej Poręby. Dziękuję bardzo. (Oklaski)