Telekonferencja grupy Polsko – Izraelskiej

Dzisiaj odbyła się telekonferencja grupy Polsko – Izraelskiej, w której brałem udział. Nie ulega wątpliwość, że oba narody – Polski i Izraelski mają wspólną miejscami burzliwą historię. Badanie historii jednak trzeba pozostawić historykom – naukowcom. Politycy muszą pracować nad obecnymi stosunkami między tymi dwoma państwami. Tak jak w Polsce występuje antysemityzm tak w Izraelu jest także antypolonizm.

Cel jaki powinien nas jednoczyć to walka z przejawami form agresji i nienawiści do drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, kolor skóry, język, poglądy polityczne, wyznawaną religię czy preferencje seksualne. To, co powinno wzmacniać relacje między nami to także wymiana handlowa. Dzisiaj to około miliarda dolarów. Warto pracować razem by ten wynik polepszyć. Handel bowiem może łączyć państwa i różne społeczeństwa.

Bardzo dziękuję za tą ciekawą skłaniającą do refleksji dyskusję Ambasadorowi Izraela w Polsce Panu Alexandrowi Ben Zavi, który nie tak dawno temu miał okazję odwiedzić Jelenią Górę oraz Aryehowi Golanowi. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł zaprosić was ponownie do Jeleniej Góry na spotkanie otwarte.

Podziel się tą informacją z innymi na:

Ostatnie wpisy