Dziś, 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data święta, uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia w 1945 r. został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau – obecnie jedno z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie.

Koszmar Holokaustu udało się przeżyć nielicznym. Ginęli wszyscy bez wyjątku: mężczyźni, kobiety i dzieci. Liczba ofiar szacowana jest na 6 mln osób, z czego prawie połowa to polscy Żydzi. Zniszczone archiwa i konsekwentnie zacierane ślady uniemożliwiły dokładną ewidencję tych, którzy zginęli. Obóz Auschwitz-Birkenau był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym i miejscem zagłady Żydów w Polsce. Dla wielu stał się jednocześnie symbolem terroru i ludobójstwa.

W tym dniu nie sposób nie powiedzieć również o masakrze w Babim Jarze. Przeszło 80 lat temu w wąwozie Babi Jar koło Kijowa Niemcy dokonali największej masowej egzekucji w czasie II wojny światowej rozstrzeliwując w ciągu kilku dni ponad 30 tys. osób. Zebrali przebywających w Kijowie Żydów, po czym nakazali im marsz w kierunku wąwozu Babi Jar. Na miejscu Żydów dzielono na 10-osobowe grupy i zabijano z karabinów maszynowych. W ciągu zaledwie dwóch dni – 29 i 30 września 1941 roku – niemieckie grupy operacyjne rozstrzelały tam 33 771 osób. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. w tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów.

I choć dzisiaj kiedy opłakujemy 6 milionów Żydów zamordowanych w Holokauście, odnajdujemy także pewien pozytywny sygnał, jakim jest rosnąca globalna świadomość na temat wspomnianej zbrodni w Babim Jarze. Jako członek Parlamentarnego Zespołu ds. Upamiętnienia Zbrodni Holocaustu w Babim Jarze – dla Europy Wolnej od Ludobójstwa i Nienawiści z satysfakcją zapatruję się na fakt, iż wysiłki Centrum Pamięci Holokaustu w Babim Jarze w 2021 r., w związku z 80. rocznicą mordu w  Babim Jarze, zostały docenione i wsparte w Ukrainie i za granicą. Wysiłki te świadczą o oddaniu niepodległej Ukrainy do przyłączenia się do międzynarodowej polityki upamiętniania Holokaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest swego rodzaju nakazem moralnym, aby wciąż edukować i przypominać o tych tragicznych wydarzeniach, tak żeby nikt nie poddawał jakimkolwiek formom negacji Holokaustu, ale również by zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.

Podziel się tą informacją z innymi na:

Ostatnie wpisy