Choć do Świąt Wielkanocnych pozostało jeszcze trochę czasu, już dzisiaj chciałbym ogłosić konkurs plastyczny na świąteczną kartkę! ? To już druga edycja konkursu, który swoją premierę miał w 2020 roku – tuż przed wybuchem pandemii. Tym bardziej cieszę się, że możemy wrócić do tej inicjatywy! 

Skąd właściwie wzięła się tradycja wysyłania kartek wielkanocnych?

Pierwsze kartki pocztowe stworzone zostały w Wielkiej Brytanii. Pierwsza z nich najprawdopodobniej była wysłana dla żartu – pisarz Theodore Hook wysłał do siebie kartkę, na której nakleił znaczek i narysował karykatury pracowników poczty. Kartka doszła, i historycznie uznawana jest za pierwszą pocztówkę. W roku 2002 została sprzedana na aukcji za prawie 32 tysiące funtów. Rozwojowi tej formy wiadomości sprzyjała wojna. Pierwsze kartki z nadrukowaną grafiką, z elementami uzbrojenia i emblematami armijnymi, powstały w obozie szkoleniowym Conlie, gdzie nowopowstałe francuskie jednostki trenowały w trakcie wojny francusko-pruskiej.

Według „Życia Warszawy” w 1879 roku wysłano ponad 350 milionów pocztowych kartek. Duża część z nich była wysyłana na święta Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Motywy historycznych kartek wielkanocnych były bardzo różne – poza religijnymi pojawiały się też patriotyczne (na przykład motyw wychodzącego z kartki orła), ale też pokazujące nowe technologie (jak kartka z 1913 r. pokazująca kurczęta lecące Zeppelinem). Kartki zdobiły dzieła znanych artystów – malowali je m.in. Przerwa-Tetmajer czy Malczewski. Obecnie rolę kartek coraz częściej przejmują obrazki wysyłane e-mailem lub w mediach społecznościowych. Ogłoszony przez nas konkurs łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, bowiem zwycięska kartka zostanie oficjalną kartką świąteczną posła Roberta Obaza, natomiast będzie ona wysyłana w formie elektronicznej jako skan. 

konkurs, wielkanoc, kartka, robert, obaz, poseł

Konkurs plastyczny skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas 0-3 znajdujących się na terenie Miasta Jeleniej Góry i Powiatu Karkonoskiego. Uczniowie mają za zadanie wykonanie kartki wielkanocnej wykorzystując dowolną technikę plastyczną. Wykonane prace można składać osobiście w biurze poselskim przy ul. Klonowica 2/10 w Jeleniej Górze lub z wykorzystaniem poczty tradycyjnej. Wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdziecie w poniższym regulaminie:

Serdecznie zapraszam do udziału!