Co z tym klimatem? 

Cały świat mierzy się z kryzysem klimatycznym, również nasz kraj czy powiat karkonoski. Jeśli nie zaczniemy pilnie działać na rzecz ochrony klimatu i do 2030 roku nie odejdziemy od spalania węgla – to, co na razie jest anomalią pogodową, stanie się normą. Naukowcy mówią wyraźnie: jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może uchronić świat przed katastrofą. Drugiej szansy nie dostaniemy.

Zacznijmy od prostych kroków:

  • Koniec dominacji węgla – zredukujemy zużycie paliw kopalnych w energetyce na rzecz czystych źródeł energii. Będziemy inwestować w sieci przesyłowe, termomodernizację budynków, panele słoneczne, elektrownie wiatrowe, pompy ciepła i domową produkcję energii. Do 2035 roku większość energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. Zakażemy importu węgla i uniezależnimy się od gazu z zagranicy.
  • Dwa miliony nowych pieców – dofinansujemy wymianę dwóch milionów domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze w ciągu 15 lat. Gdzie tylko to możliwe, będziemy rozwijać sieci ciepłownicze. W ciągu 15 lat będziemy mieć najczystsze powietrze w tej części Europy. 
  • Własna energia w każdym domu – tak jak dzisiaj robimy zapasy na zimę, każdy będzie mógł wyprodukować własny prąd. Nadwyżki będzie można sprzedać bez zbędnych formalności. 

Jakie jest Twoje zdanie na temat ochrony klimatu? Czy w powiecie karkonoskim podejmowane są działania zapobiegające kryzysowi klimatycznemu? Napisz o tym w komentarzu.