Dla mnie jak i całej Lewicy osoby starsze nigdy nie będą obojętne!

Prawo i Sprawiedliwość przyzwyczaiło nas już do prezentowania informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce, które wychwalają wręcz w absurdalny sposób rzekome sukcesy. Dla mnie jak i dla wszystkich posłanek i posłów Lewicy osoby starsze w Polsce nie będą obojętne! Dlatego, właśnie kwestie za małej ilości poradni specjalistycznych oraz zbagatelizowanego problemu zamykania oddziałów rehabilitacyjnych, poruszyłem na mównicy sejmowej 6 maja 2020 roku.

Rząd przedstawił informacje o sytuacji osób starszych w Polsce 2018. Przykre jest, że tak ważny dokument, który powinien służyć do kształtowania polityki państwa wobec seniorów na kolejne lata stanowi jedynie subiektywny wybór statystyk z instytucji państwowych. Nie ma tam słowa o kolejkach do specjalistów, brakach lekarzy i pielęgniarek w geriatrii czy problemów związanych z usługami rehabilitacyjnymi i fizjoterapeutycznymi. Raport przedstawiony przez Rząd to w rzeczywistości kolejna próba pudrowania rzeczywistości. Poniżej kilka danych, które są bardzo niepokojące:

  • Geriatrów jest 436 w całej Polsce;
  • Seniorzy mają ograniczony dostęp do specjalistów w obrębie swojego zamieszkania;
  • Kolejki do lekarzy ulegają stałemu wydłużeniu;
  • Brakuje pielęgniarek w zakresie pielęgniarstwa geriatrycznego, opieki długoterminowej oraz pielęgniarstwa opieki paliatywnej;
  • Ograniczony został w sposób znaczący dostęp do fizjoterapeutów i świadczeń rehabilitacyjnych.

Podziel się tą informacją z innymi na:

Ostatnie wpisy