Już 3 grudnia Jelenią Górę odwiedzi wyjątkowy gość – Adam Bodnar – były Rzecznik Praw Obywatelskich, prawnik, nauczyciel akademicki.

Chęć zorganizowania spotkania otwartego dla mieszkańców Jeleniej Góry i okolic z nietuzinkową postacią pojawiła się już kilka miesięcy temu. Jedynym problemem był termin – zarówno kalendarz pana Adama Bodnara jak i terminarz posiedzień Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej były na tyle zapełnione i nieregularne, że trudno było znaleźć złoty środek. Jednak udało się! 3 grudnia br. w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się spotkanie z Adamem Bodnarem! Trudno szukać osoby, która nie kojarzyłaby byłego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jeśli jednak jest wśród Was ktoś, kto nie miał możliwości bliższego przyjrzenia się jego osobie to zapraszam do lektury!

adam, bodnar

Adam Bodnar to polski prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka. W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2015–2021 rzecznik praw obywatelskich, profesor uczelni na Uniwersytecie SWPS i od 2021 dziekan Wydziału Prawa tego uniwersytetu. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon, ClientEarth Polska i Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy. Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego.

adam, bodnarW latach 2014–2015 członek Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Autor i współautor wielu publikacji naukowych, w szczególności z zakresu praw człowieka. Jego praca doktorska „Obywatelstwo wielopoziomowe w europejskiej przestrzeni konstytucyjnej” uzyskała wyróżnienie w konkursie „Przeglądu Sejmowego”. Uhonorowany Nagrodą Rafto za obronę praw mniejszości i niezależności sądów w Polsce. Otrzymał także Nagrodę Praworządności (Rule of Law Award), przyznaną przez World Justice Project. W 2020 roku został laureatem nagrody specjalnej Korony Równości, przyznawanej przez Kampanię Przeciw Homofobii, oraz nagrody Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.

Jak widać powyżej, życiorys Adama Bodnara jest imponujący. Tym bardziej cieszę się, że mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic będą mieli możliwość spotkania się z nim.

Tym samym zapraszam Państwa już 3 grudnia br., w sobotę do Sali Koncertowej im. L. Różyckiego w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze na spotkanie otwarte, którego gościem będzie Adam Bodnar! Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 i potrwa około 90 minut. W trakcie spotkania będziemy rozmawiać m.in. o respektowaniu praw człowieka w czasie konfliktu zbrojnego, łamaniu w Polsce prawa do wolności słowa, czy o pomysłach na zmiany w Konstytucji RP. W drugiej części spotkania publiczność będzie miała możliwość zadania pytania panu Adamowi Bodnarowi. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszam! Nie może Was zabraknąć!

adam, bodnar, robert, obaz, sejm, rpo, jelenia, gora